یونسكو از ایران برای اقدام‌های پاسدارانه نقالی تقدیر کرد

نقالی

باشگاه نقالان_گروه خبر: یونسكو از ایران برای اقدام‌های پاسدارانه نقالی تقدیر کرد .یازدهمین اجلاس كمیته حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو آذرماه امسال به میزبانی «آدیس‌آبابا» پایتخت اتیوپی برگزار شد. در این اجلاس برای پاسداری «هنر نقالی» از ایران تقدیر شد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ در این اجلاس كه وضعیت کنونی عناصر ثبت ‌شده در فهرست «نیازمند پاسداری فوری» مورد ارزیابی قرار گرفت، از ایران برای گزارش دوره‌ای پرونده‌ «نقالی» تنظیم شده از سوی بنیاد فردوسی تقدیر شد.

هنر «نقالی» در سال ٢٠١١ و با همکاری میراث فرهنگی، بنیاد فردوسی، مرکز هنرهای نمایشی و خانه تاتر در فهرست «نیازمند پاسداری فوری» یونسكو به ثبت جهانی رسیده بود، از این‌رو یونسکو با بررسی گزارش بنیاد فردوسی برای پاسداری «هنر نقالی» از ایران به خاطر اجرای موفق اقدام‌های پاسدارانه و ارایه گزارش کامل قدردانی كرد.

در این اجلاس یونسکو، گزیده‌ای از گزارش‌های سازمان‌های مردم‌نهاد جهان، از جمله گزارش ویژه بنیاد فردوسی درباره پاسدارای «هنر نقالی» از سوی سازمان میراث فرهنگی ارایه شده است.

گزیده‌ای از برنامه‌های پاسدارانه «هنر نقالی» ایران که از سوی بنیاد فردوسی در پنج سال پیشین انجام شده و امسال به یونسکو ارایه شده به این ترتیب بوده است:

۱- آیین گرامیداشت ثبت جهانی نقالی
۲- سود بردن از هنر نقالی در رویدادهای فرهنگی هنری در ایران
۳- رهسپاری نقالان برتر ایران به جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های جهانی
۴- تلفیق هنر نقالی و هنر مرشدی زورخانه به شکل نمایشی با نام «ضرب و نقل»
۵- بازسازی شب‌نشینی‌های سنتی ایرانی با نقالی و شاهنامه‌خوانی
۶- اجرای هنر نقالی با همراهی ورزش‌های کهن و آیینی ایران مانند ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای و چوگان
۷- واگویه نقل‌های حماسی در گود مقدس زورخانه و پیش درآمد ورزش باستانی کاران
۸- بهره‌گیری از نقل چوگان بازی برگرفته از داستان‌های شاهنامه فردوسی و خمسه نظامی در چوکه‌های بازی چوگان با بازسازی شیوه کهن پیشینیان برای اجرای نقالی ویژه تماشاگران بازی چوگان
۹- تکاپوی بنیاد فردوسی در گردآوری برنامه‌های آموزشی و پرورشی هنرمندان نقال با همکاری دیگر نهادهای فرهنگی از جمله برنامه‌های آموزشی نقالان از سوی فردوسی‌سرای ایران به راهبری استاد امیر صادقی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
۱۰- تقدیر از نقالان و پرده‌خوانان برتر ایران در بخش‌های پیشکسوتان، بانوان و نوجوانان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

گواهی شرکت‌کنندگان در نخستین دوره جشنواره ملی عکس شاهنامه آماده شد

باشگاه نقالان _ گروه خبر : گواهی شرکت‌کنندگان در نخستین دوره جشنواره ملی عکس شاهنامه ...