زهرا محمودی در گفتگو با باشگاه نقالان : امروز دیگر پاتوقی وجود ندارد که بتوان به آنجا رفت و نقل دید/ جای شاهنامه درفضای امروز دانشگاهی ما خالی است/ در بیژن و منیژه نقال-بازیگر هستم / نمی شود منتشایی به دست بگیری و تقلید کنی

زهرا محمودی

زهرا محمودی

باشگاه نقالان _ گفتگو : زهرا محمودی از نقالان جوان امسال با دو اثر در هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی حضور دارد . زهرا محمودی دانشجوی تئاتر عروسکی دانشگاه تهران و از شاگردان مرشد مجتبی حسن بیگی است . می گوید همچنان هر جا نقلی از مرشد حسن بیگی یا دیگر نقالان باشد پای ثابت نقل ها خواهد بود . امسال در هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در نقل رستم و اشکبوس و نمایش بیژن و منیژه حضور دارد . از آنجا که نمایش بیژن و منیژه ترکیبی از گونه های هنر نمایش است, باشگاه نقالان با محوریت این نمایش با او گفتگویی ترتیب داده است که در ادامه می خوانید .

 

چه شد که به عرصه نقالی آمدید ؟ زهرا محمودی چه مسیری را برای رسیدن به این جشنواره طی کرده است ؟

من دانشجوی تئاتر عروسکی دانشگاه هنر تهران هستم . در همین کلاس های دانشگاه بود که با نقالی آشنا شدم و من را بسیار جذب کرد. اولین اجراهایم در محیط دانشگاه بود که بسیار مورد استقبال دانشجویان و استادان قرار گرفت. اینکه یک دانشجوی تئاتر درفضای دانشگاهی که همه گرایش به تئاتر غربی دارند رو به نمایش های ایرانی به خصوص نقالی آورده برایشان جالب بود. درحال حاضر شاگرد مرشد حسن بیگی هستم که از همان ابتدای کار خدمت ایشان بودم و هنوز هم هرکجا که برنامه داشته باشند همراه ایشان می روم و پای نقلشان می نشینم, چند اجرای مشترک نیز باهم داشته ایم . همچنین اگر بدانم جایی نقلی هست می روم و کارها را میبینم . چندی پیش هم در نشست هایی خدمت مرشد سید مصطفی سعیدی در بروجرد بودم, ایشان تنها بازمانده ی نقالان قدیم هستند که برای خودشان پاتوقی شناخته شده داشتند و سالها در آنجا نقل می گفتند. امروز دیگر پاتوقی وجود ندارد که بتوان به آنجا رفت و  نقل دید, همه ی اجراها دعوتی و جشنواره ای شده و این کار را سخت تر میکند.

 

دیدگاه شما درباره برگزاری جشنواره نمایش های آیینی سنتی و چنین جشنواره ها و رویدادهای هنری چیست ؟
جشنواره نمایش های آیینی و سنتی بستر مناسبی برای عرض اندام گروه های جوان است که با ایده های ناب و تازه رنگ و بوی دیگری به جشنواره می دهند. من در این جشنواره با دو کار حضور دارم. نمایش بیژن و منیژه و نقالی رزم رستم واشکبوس که آن را به شیوه ی نقالی اجرا میکنم و تئاتر نیست .

زهرا محمودی

زهرا محمودی

 از نمایش بیژن و منیژه و ویژگیهای آن بگویید ؟

نمایش بیژن ومنیژه به کارگردانی صدف مهدیان ترکیب گونه های مختلف نمایش ایرانی ازجمله نقالی، پرده خوانی، تعزیه و نمایش عروسکی است که به داستان عاشقانه ی بیژن و منیژه از شاهنامه فردوسی می پردازد. این کار از یک اجرای کلاسی و دانشگاهی به هجدهمین دوره جشنواره نمایش های آیینی و سنتی راه پیدا کرد و من در این کار به عنوان نقال و نویسنده حضور دارم .

متن این اثر چگونه شکل گرفته است و نقالی و بازی نمایشی شما در این اثر چه ویژگیهایی دارد  ؟

متن نمایش براساس طومارهای نقالی و اشعار شاهنامه فردوسی تنظیم شده است . این کار تلفیقی از نقالی و تئاتر است . جای شاهنامه درفضای امروز دانشگاهی ما خالی است. شاهنامه توانایی های زیادی در زمینه ی اجرا دارد ولی شوربختانه دانشجویان کمتر به سراغش می روند و این به خاطر عدم شناخت آنها از شاهنامه است. تلفیق نقالی و تیاتر عروسکی ایده ی جدیدی بود که من بسیار از آن استقبال کردم. البته نوع نقالی من در اینجا متفاوت است و به تئاتر نزدیک است. در بیژن و منیژه نقال-بازیگر هستم حتی در تنظیم طومار هم سعی کردم بیان تئاتری را انتخاب کنم اما در جاهای دیگر که نقالی میکنم کاملا به روش سنتی و همان ادبیات مشخص نقالی را استفاده میکنم و معتقدم نقالی با تئاتر متفاوت است .

به خاطر پیچیدگی های این کار به خاطر ترکیب گونه های نمایشی چه افرادی در این پروژه به شما کمک کرده اند ؟

مرشد ابوالفضل ورمزيار و مرشد مجتبي حسن بيگي و استاد راهنمايمان استاد زهره بهروزی نيا در این کار به ما مشورت دادند. آنها سر تمرين ها مي آمدند و كار را مي ديدند و دیدگاه خود را می گفتند .

زهرا محمودی

زهرا محمودی

گرایش به نقالی و اجرای شاهنامه به شکل نمایشی چند سالی است که چشمگیر شده است, چه نکاتی هست که یک دانشجوی و یا دوستدار هنر نقالی باید بداند ؟

در این راه بدون استاد نمی شود قدم گذاشت. باید درکنار فردی که باتجربه باشد, آموخت . نمی شود منتشایی به دست بگیری, به صحنه بیایی و تقلید کنی . من سعی میکنم همواره درکنار استادان باشم و بیاموزم .
نمایش بیژن و منیژه درهجدهمین دوره جشنواره نمایش های آیینی و سنتی, سیزدهم شهریورماه 96 در پلاتو اجرای مجموعه ی تئاتر شهر دردوسانس 16:30 و 18:30 به روی صحنه خواهد رفت .هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی از هشت تا پانزدهم شهریورماه در تهران برگزار می شود . دبیر این رویداد فرهنگی و هنری داود فتحعلی بیگی است . آثار برگزیده بخش نقالی و روایت ملی جشنواره نمایش های  آیینی و سنتی  به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که در روزهای برگزاری جشنواره به اجرا در خواهند آمد عبارتند از : “تولد رستم” نوشته یوسف فخرایی به کارگردانی منیژه واحد از سیاهکل، “خالو حسین دشتی” نوشته و کارگردانی طوبی شیرکانی از بوشهر، “داستان شاهنامه ” به کارگردانی طاهره بهرامی نهادفر از تهران، “درخت بخشنده” نوشته سیلورا ستاین به کارگردانی فاطمه حیدری‌فر از تهران، “رزم رستم و اشکبوسی ” به کارگردانی زهرا محمودی از تهران، “شاهنامه خوانی – شیرین و خسرو” به کارگردانی محمدهاشم دهقانی از تهران، “فرامرز نامه” نوشته جلالا خالقی مطلق به کارگردانی داوود معینی‌کیا از تهران، “نقل فرامرز و گشسپ” به کارگردانی مسعود نوری‌فرد از کاشان، “نقل کشته شدن فرود” نوشته و کارگردانی فهیمه باروت‌چی از تهران و “نقالی” نوشته و کارگردانی محمدرضا آزادفر از تهران و …

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

گواهی شرکت‌کنندگان در نخستین دوره جشنواره ملی عکس شاهنامه آماده شد

باشگاه نقالان _ گروه خبر : گواهی شرکت‌کنندگان در نخستین دوره جشنواره ملی عکس شاهنامه ...